Blog
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog
Jan Paweł II

Rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła (1920 – 2005) był polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym krakowskim oraz arcybiskupem metropolitą krakowskim. Był wreszcie jedynym papieżem Polakiem. Oprócz tego był także aktorem, dramaturgiem i pedagogiem, również filozofem. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.

 

Wielki Post

Wielki Post - czym jest i ile trwa?

Wielki Post to czas pokuty, który przygotowuje do przeżywania najważniejszego dla chrześcijan święta. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, podczas której kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Wielki Post to okres pokuty, który przygotowuje katolików do głębokiego przeżywania Zmartwychwstania Jezusa, czyli najważniejszego dla chrześcijan święta. Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielkim Tygodniu. Skąd wzięło się symbolicznych 40 dni? Jakie obrzędy i nabożeństwa są związane z Wielkim Postem?

Blog chmura tagów
Ikony święte, wrota do nieba
Ikony święte, wrota do nieba

Intensywny rozwój ikon rozpoczął się od II Soboru Nicejskiego. Swoje wyżyny osiągnął w Bizancjum w XIII-XIV wieku, na Rusi w XV-XVI, a na Krecie w XVI. Obecnie świat z powrotem odkrywa duchowość ikon i ma to miejsce również w naszym rzymskokatolickim Kościele. Obrazy święte stanowią w życiu religijnym istotny element bez względu na to, czy chodzi o Kościół Wschodni, czy Zachodni.

„Piękno i kolor obrazów pobudzają modlitwę. Jest to święto dla moich oczu, podobnie jak widok natury pobudza me serce do oddawania chwały Bogu”.

– Święty Jan Damasceński. 

Czym jest ikona?

Nowy Testament uprawomocnia malowanie Boga. To, czym jest ikona zostało dokładnie określone na Soborze Nicejskim II, a dokładnie jeszcze wtedy, gdy nie było podziału na wschodnie i zachodnie chrześcijaństwo. Dekret obowiązuje do dziś. Założenia potwierdza Benedykt XVI. Chodzi o wyznanie Wcielenia. Bóg przybrał ludzkie oblicze, abyśmy mogli Go doświadczać również przez sztukę. Święty Paweł mówi: „On jest obrazem Boga niewidzialnego”.

Ikona jest chrześcijańskim dziedzictwem nie tylko prawosławnym, ale też w zupełności należnym Kościołowi katolickiemu. Obraz sakralny poprzez ikonę przedstawia Wcielonego Boga-Jezusa Chrystusa, Matkę Bożą, Święta Rodzinę, Archaniołów, Ojców Kościoła świętych patronów a także wizerunek Aniołów Stróżów. Niewidzialny Bóg szuka nas w każdym miejscu. Również w sztuce sakralnej.

Czy można mieć ikonę w domu?

W Kościele zachodnim ikony, jak również ikonopisarstwo zyskują coraz większą popularność. Istnieją nawet polskie katolickie szkoły ikonopisania. Dla nas katolików zachodnich fascynujący jest najbardziej fakt, że ikona łączy w sobie to, co doczesne z wiecznością. To obraz, który zawsze ma swoją historię. Wiąże się z nim konkretne Słowo Boże, bo ikona jest przecież pisaną Ewangelią.

Przy tej okazji raz jeszcze warto zaznaczyć, że ikony powstały w niepodzielonym Kościele. I choć ikonopisarstwo w różnych częściach Europy postrzegane jest inaczej, na szczęście my katolicy zrozumieliśmy, że ikona może przynieść wiele dobrego. Jest pomocą w modlitwie. Oknem, przez które można zobaczyć świat duchowy, a według św. Jana z Damaszku również „kanałem łask”.

Dzięki ekumenicznemu znaczeniu ikon stały się one powszechne, cenione i budzące zainteresowanie. Biorąc pod uwagę historyczność, ikona rzeczywiście należy do Kościoła wschodniego. Przyjęła się jednak w kulturze zachodniej i z całą pewnością można powiedzieć, że udało się jej przekroczyć granice wyznaniowe. Dziś stała się dostępna dla każdego.

Bez względu na to, jaką techniką wykonana została ikona, obraz można mieć w katolickim domu. Współczesnemu człowiekowi ikona niepotrzebnie kojarzy się wyłącznie z kultowym obrazem Kościoła prawosławnego.

Wschodnia i Zachodnia dusza ikony

Ikona na tle sztuki sakralnej wyróżnia się szczególną duchowością. Nie da się ukryć, że jej dusza pochodzi bardziej ze wschodu niż z zachodu. Choć mniej zachodnia, jest jednak katolicka i dlatego dedykowana każdemu wierzącemu. To niezwykle budujące, że poszukujemy piękna, harmonii i pokoju serc, a przede wszystkim Boga, nie odrzucając dziedzictwa kulturowego. Dziś w dużej mierze ikona święta stanowi wspaniały upominek religijny z okazji Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania, Sakramentu Małżeństwa lub po prostu z okazji urodzin, imienin czy podziękowania. W sklepie upominkireligijne.pl można nabyć piękną ikonę o wysokiej jakości w 100% wykonaną ręcznie wraz z dedykacją.

 

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl