Blog
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog
Jan Paweł II

Rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła (1920 – 2005) był polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym krakowskim oraz arcybiskupem metropolitą krakowskim. Był wreszcie jedynym papieżem Polakiem. Oprócz tego był także aktorem, dramaturgiem i pedagogiem, również filozofem. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.

 

Wielki Post

Wielki Post - czym jest i ile trwa?

Wielki Post to czas pokuty, który przygotowuje do przeżywania najważniejszego dla chrześcijan święta. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, podczas której kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Wielki Post to okres pokuty, który przygotowuje katolików do głębokiego przeżywania Zmartwychwstania Jezusa, czyli najważniejszego dla chrześcijan święta. Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielkim Tygodniu. Skąd wzięło się symbolicznych 40 dni? Jakie obrzędy i nabożeństwa są związane z Wielkim Postem?

Blog chmura tagów
Pocieszenie na trudne czasy
Na trudne czasy-Matka Boża Nieustającej Pomocy

Na trudne czasy Matka Boża Nieustającej Pomocy.

Wśród wielu przypisywanych Maryi tytułów ten jest katolikom najbardziej znany. Chyba każdy kojarzy obraz z wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nie bez powodu uznaje się go za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie. Wezwanie „Nieustająca Pomoc” to najczęstsze wezwanie używane wśród chrześcijan. Zwracamy się do niej z modlitwą w trudnych chwilach, gdy jesteśmy smutni, potrzebujemy wsparcia i opieki. Wznosimy prośby o pomoc zarówno kiedy problemy dotyczą nas osobiście, naszych najbliższych lub spraw ogólnych. Tak jak teraz w obliczu trwającej za naszymi granicami wojny, która wzbudziła niepokój na całym świecie.

Skąd kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy? Historia obrazu.

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy został namalowany prawdopodobnie w IX wieku na Krecie lub według innych źródeł w Bizancjum w XII wieku. W przedstawionym wizerunku widziano Matkę Bożą która czule spoglądając, gotowa jest pospieszyć z pomocą w każdej potrzebie. Stąd wywodzi się nazwa tego obrazu – Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Według legendy ok XV w. pewien kupiec wykradł go z greckiego sanktuarium na Krecie i na okręcie przetransportował do Rzymu. W trakcie tej podróży na morzu rozpętała się burza a życie pasażerów było zagrożone. Wówczas zostali ocaleni dzięki niezwykłej pomocy Matki Bożej. W podziękowaniu, po przybyciu do Rzymu ikonę umieszczono w starożytnym kościele św. Mateusza na Wzgórzu Eskwilińskim, między Bazyliką Matki Bożej Większej i św. Jana na Lateranie. Od tej pory przez 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy ożywiał pobożność wiernych, umacniał ich wiarę i modlitwę. Niestety, w okresie wojen napoleońskich, kiedy bazylika została zburzona ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy przeniesiono do innego kościoła gdzie zaginęła.
W pobliżu ruin bazyliki św. Mateusza, redemptoryści zbudowali w drugiej połowie XIX wieku kościół św. Alfonsa. Wówczas zaczęły się poszukiwania tej pięknej i słynącej z cudów ikony, które dzięki niezwykłej opatrzności zakończyły się sukcesem i ikonę odnaleziono. Na prośbę redemptorystów, ówczesny papież Piusa IX, 26 kwietnia 1866 roku przekazał cudowny obraz -odnowiony przez polskiego malarza - Leopolda Nowotnego do kościoła św. Alfonsa na Eskwilinie, przy Via Merulana 31. Papież przekazał ikonę w uroczystej procesji ze słowami: „Sprawcie, aby ten obraz poznano na całym świecie i aby się w nim rozmiłowano”. Niedługo po tym wydarzeniu za sprawą obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy zdarzyły się pierwsze cuda.
Pierwszy z nich, udokumentowany historycznie, zdarzył się już podczas Jeszcze w trakcie procesji wydarzył się pierwszy, udokumentowany cud.
Gdy wierni z obrazem przebywali na ulicy Merulana, w oknie kamienicy, pojawiała się młoda kobieta z dzieckiem, które umierało na jej rękach. Świadkowie tego wydarzenia usłyszeli krzyk: „Matko Najświętsza, uzdrów mi to dziecko, albo go zabierz ze sobą do raju”. Maryja wysłuchała modlitwy kobiety i dziecko zostało całkiem uzdrowione. Matka z wdzięczności, kazała zamurować okno, w którym dokonał się cud i w jego miejsce wstawiony został obraz Nieustającej Pomocy podarowany przez Przełożonego Generalnego Redemptorystów, o. Maurona. Do dziś przed wspomnianym obrazem pali się wieczna lampka. Kopie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy powędrowały na różne kontynenty a pielgrzymi ze wszystkich stron świata przybywają do sanktuarium.

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce.

Redemptorysta i misjonarz, a dziś sługa Boży, o. Bernard Łubieński był wielkim propagatorem ikony. Sprowadził on z Rzymu do Polski wiele kopii cudownego obrazu matki Bożej, który polscy wierni pokochali. Jednak największy rozwój kultu maryjnego, kultu Nieustającej Pomocy związany jest z powstałym wśród redemptorystów w 1927 w St. Louis w USA nabożeństwa Nieustannej Nowenny. Bardzo popularnym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest również ikona pasyjna wykonana na desce pokrytej gruntem i złoceniem, ikona z Matką Bożą Nieustającej Pomocy może stanowić wspaniały upominek religijny dla osoby w potrzebie, do domu czy przyjaciela.

Modlitwy do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Najbardziej rozpowszechnioną modlitwą jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - nowenna nieustanna. Nazwa nieustanna wynika z regularnego odprawiania. Nabożeństwa odbywają się w ustalony dzień tygodnia - najczęściej jest to środa, przez cały rok. W czasie Nowenny wierni zwracają się do Matki Najświętszej w Modlitwie Rzymskiej na znak łączności z rzymskim sanktuarium, przedstawiają podziękowania i prośby. Modlitwa nieustającej pomocy zaczyna się od słów: „O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją.”
Innymi modlitwami w których zwracamy się do Maryi są litania do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Godzinki do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl