Blog
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Blog
Jan Paweł II

Rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła (1920 – 2005) był polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym krakowskim oraz arcybiskupem metropolitą krakowskim. Był wreszcie jedynym papieżem Polakiem. Oprócz tego był także aktorem, dramaturgiem i pedagogiem, również filozofem. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.

 

Wielki Post

Wielki Post - czym jest i ile trwa?

Wielki Post to czas pokuty, który przygotowuje do przeżywania najważniejszego dla chrześcijan święta. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, podczas której kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Wielki Post to okres pokuty, który przygotowuje katolików do głębokiego przeżywania Zmartwychwstania Jezusa, czyli najważniejszego dla chrześcijan święta. Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielkim Tygodniu. Skąd wzięło się symbolicznych 40 dni? Jakie obrzędy i nabożeństwa są związane z Wielkim Postem?

Blog chmura tagów
Pamiątka Bierzmowania
Pamiątka Bierzmowania

Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w Kościele katolickim. Zgodnie z tradycją chrześcijańską uważane jest za drugi najważniejszy po chrzcie świętym sakrament. Słowo – bierzmowanie -pochodzi od staropolskiego słowa „bierzmo”czyli belka, strop, co oznacza wzmocnienie w wierze.

 

 

 

Dary Ducha Świętego

To w tym sakramencie otrzymujemy Dary Ducha Świętego a przypomnijmy jest ich 7:

Dar Mądrości
Dar Rozumu
Dar Męstwa
Dar Umiejętności
Dar Bojaźni Bożej
Dar Pobożności

To dzięki bierzmowaniu spływa na nas łaska, która ma być dla nas źródłem duchowej siły do wyznawania wiary w życiu codziennym. W kościele katolickim bierzmowania może udzielać jedynie biskup, poprzez namaszczenie krzyżmem czyli mieszaniną oliwy i balsamu. Niezbędnym uczestnikiem bierzmowania jest świadek, którego sam wybiera bierzmowany. W uroczystości uczestniczą również rodzice, czasami chrzestni i babcie z dziadkami.Z okazji tego sakramentu bierzmowany otrzymuje krzyż, który powinien przypominać o dojrzałości chrześcijańskiej. Kupowany z tej okazji solidny krzyż powinien być okazały, najczęściej metalowy lub drewniany z symbolem Ducha Świętego.

Sakrament bierzmowania to ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Z tej okazji najczęściej nie urządzamy żadnych większych uroczystości, jednak często uczestniczą w wydarzeniu oprócz rodziców i świadka także chrzestni i dziadkowie. Goście zawsze mają dylemat, czy z okazji bierzmowania daje się prezenty, a jeśli tak, to jakie. Podpowiadamy, co można podarować nastolatkowi na tę okazję.

Bierzmowanie - dokumenty i zwyczaje

Osoba, która przystępuje do sakramentu bierzmowania, musi dostarczyć do parafii, gdzie odbędzie się uroczystość, metrykę chrztu oraz zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej. Może to być także ostatnie świadectwo katechizacji. Jeśli do sakramentu przystępuje osoba starsza, powinna dostarczyć świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej. W trakcie bierzmowania wybiera się imię - inne niż otrzymane w czasie chrztu. Najczęściej powinno to być to imię świętego lub błogosławionego, który może być wzorem dla bierzmowanego. Ważną rolę podczas uroczystości odgrywa świadek, który musi w trakcie sakramentu położyć prawą dłoń na prawym ramieniu osoby przystępującej do sakramentu. 

Pamiątka Bierzmowania

Bierzmowanie to uroczystość skromna, spędzana w gronie najbliższej rodziny. Jednak i z tej okazji uczestnicy dają bierzmowanemu upominki najczęściej religijne. Niezwykłą pamiątką sakramentu dla bierzmowanego może być ikona z patronem lub Matką Bożą niosącą Ducha Świętego, tzw. Pneumatoforą.

Prezent na bierzmowanie od chrzestnych

Chrzestni pełnią wyjątkową funkcję w życiu chrześniaka. Często uczestniczą w nim aktywnie i są zapraszani na większość ważnych uroczystości jak komunia, urodziny oraz bierzmowanie. Ten ostatni sakrament jest dużo skromniej obchodzony niż komunia święta, jednak i z tej okazji chrzestni mogą podarować bierzmowanemu pamiątkowy upominek. Może to być bardzo stylowy różaniec zapakowany w pudełeczko ze specjalną dedykacją. Niecodziennym pomysłem na prezent z okazji bierzmowania jest piękna figurka, Pismo Święte.

Biżuteria jako prezent na bierzmowanie

Biżuteria to prezent pasujący na każdą okazję, może także zostać podarowana na sakrament bierzmowania. W tej kategorii mamy duży wybór upominków religijnych pasujących zarówno dla chłopca, jak i dziewczyny. Dla bierzmowanego pamiątkowym prezentem może być srebrny lub złoty łańcuszek z krzyżykiem. Możemy również wybrać naszyjnik złoty z zawieszką kwadratową lub w kształcie serca z wizerunkiem Marki Boskiej.

Ciekawym upominkiem, zwłaszcza dla dziewczyny, może być bardzo modna w ostatnim czasie srebrna lub złota bransoletka celebrytka z jedną lub kilkoma przywieszkami, np. z serduszkami lub aniołkami i specjalnym grawerem. Możemy również podarować bierzmowanej nastolatce stylowe srebrne kolczyki z różowymi cyrkoniami zapakowane w eleganckie pudełko z dedykacją.

Prezent od świadka - ikona z patronem imienia

Świadek jest szczególnym uczestnikiem sakramentu bierzmowania, ponieważ bierze w nim czynny udział. Dodatkowo często to osoba szczególnie bliska bierzmowanemu. Świadek powinien podarować nastolatkowi przyjmującemu sakrament prezent pamiątkowy. Z pewnością ikona z wizerunkiem świętego, którego imię się przybrało będzie pamiątką na wiele lat. Ikony Art Christiana, które wykonywane są ręcznie ale również przy użyciu najnowszej technologii są jednymi z najpopularniejszych obrazów religijnych w Polsce i polecane przez najlepsze sklepy z dewocjonaliami.

Bierzmowanie to wydarzenie, które nie jest tak uroczyście celebrowane, jak chrzest czy komunia święta. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z prezentów na bierzmowanie. Nie musi to być nic dużego czy drogiego, wystarczy drobny upominek. Liczy się przecież tak naprawdę gest.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl