Blog
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Blog
Jan Paweł II

Rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła (1920 – 2005) był polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym krakowskim oraz arcybiskupem metropolitą krakowskim. Był wreszcie jedynym papieżem Polakiem. Oprócz tego był także aktorem, dramaturgiem i pedagogiem, również filozofem. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.

 

Wielki Post

Wielki Post - czym jest i ile trwa?

Wielki Post to czas pokuty, który przygotowuje do przeżywania najważniejszego dla chrześcijan święta. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, podczas której kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Wielki Post to okres pokuty, który przygotowuje katolików do głębokiego przeżywania Zmartwychwstania Jezusa, czyli najważniejszego dla chrześcijan święta. Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielkim Tygodniu. Skąd wzięło się symbolicznych 40 dni? Jakie obrzędy i nabożeństwa są związane z Wielkim Postem?

Blog chmura tagów
Pierwsza Komunia Święta
Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta jest uroczystością katolicką, w której podczas Mszy dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą-prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba.

Do Pierwszej Komunii Świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się na Mszy Świętej transsubstancjację czyli zamianę chleba i wina w prawdziwe ciało i krew Chrystusa. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej jest wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących sakrament ale i ich rodzin a także dla całej wspólnoty parafialnej.
Komunia - czym jest?

Komunia - czym jest?

Skąd wzięło słowo komunia? Znaczenie tego słowa jest bardziej zrozumiałe wtedy, gdy poznamy jego łacińskie źródło: communio to inaczej ''współdzielić''. Warto jednak odwołać się także do greckiego słowa eucharistia, czyli ''dziękczynienie''. Wyrażenie ''pierwsza komunia święta'' odnosi się do sytuacji, w której dana osoba po raz pierwszy w życiu przyjmuje sakrament Eucharystii. Dla wiernych Kościoła katolickiego nie jest on upamiętnieniem czy znakiem, ale żywą, prawdziwą, substancjalną i realną obecnością Jezusa Chrystusa w Kościele. Obecność taka dokonuje się podczas Mszy świętej, w trakcie przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że:

Eucharystia jest "źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego" ''Inne zaś sakramenty, tak jak wszystkie kościelne posługi i dzieła apostolstwa, wiążą się ze świętą Eucharystią i do niej zmierzają. W Najświętszej bowiem Eucharystii zawiera się całe duchowe dobro Kościoła, a mianowicie sam Chrystus, nasza Pascha''.

Przystąpienie po raz pierwszy nowych wiernych do Eucharystii jest ważnym wydarzeniem w życiu ich rodzin jak i całej parafii. Jak wygląda pierwsza komunia święta? Poprzedza ją przygotowanie przez księdza lub katechetę, zwykle też rodzaj egzaminu, na którym sprawdza się to, czy dziecko nauczyło się podstawowych prawd wiary, przykazań i modlitw. Konieczne jest też pierwsze przystąpienie do sakramentu Spowiedzi świętej. Uroczystość odbywa się podczas Mszy świętej. Dzieci są odświętnie ubrane w alby lub też sukienki (dziewczynki) i garnitury (chłopcy). Zwyczajowo dzieci odpowiadają też za oprawę Mszy - śpiewy, czytania, modlitwy i podziękowania.

Prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Ważnym elementem tego szczególnego dnia jakim jest Pierwsza Komunia Święta jest również upamiętnienie tego dnia. W dzisiejszych czasach niestety cała uroczystość zostaje zakłócona i co z resztą ku trwodze staję się jeszcze ważniejsze od dziecka to co mu kupić? Bo przecież nie można pokazać się bez prezentu! - krzyczy ciotka. Drogie zegarki, quady, wystawna biżuteria, drogie rowery -jak w Dynastii. Dziecko dostaje taki prezent, chwilę się cieszy a potem już niestety nie pamięta od kogo i z jakiej okazji coś dostał. Bo czy na rowerze umieścisz dedykację " z okazji Pierwszej Komunii Świętej"?

Pierwsza Komunia Święta jest wydarzeniem religijnym i pamiątka komunijna powinna być ściśle związana z tą okolicznością. Zamiast komercyjnych gadżetów, które tak naprawdę można kupić na inne okazje jak urodziny, imieniny itd. dziecko powinno otrzymać upominek religijny jak np. ikonę z Chrystusem i Hostią, można również kupić ikonę z patronem czy obraz z Aniołem Stróżem. Dzieci komunijne mogą otrzymać również poważne prezenty: Pismo Święte w wersji dla dzieci, książkę o tematyce religijnej. Ważnym upominkiem religijnym jest również elegancki różaniec i modlitewnik.

W sklepie upominkireligijne.pl polecamy kategorię poświęconą Komunii Świętej jak również szeroki wachlarz pięknych, ręcznie robionych ikon religijnych.

 

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl